Jump to content

Mobile Signal Strength Recommendations: Difference between revisions

Line 11: Line 11:
|-
|-
! style="text-align: left;" | > -70 dBm || Excellent  
! style="text-align: left;" | > -70 dBm || Excellent  
|-
|-
|-
! style="text-align: left;" | -70 dBm to -85 dBm || Good  
! style="text-align: left;" | -70 dBm to -85 dBm || Good  
|-
|}
|-
|-
! style="text-align: left;" | -86 dBm to -100 dBm || Fair
! style="text-align: left;" | -86 dBm to -100 dBm || Fair
|-
|}
|-
|-
! style="text-align: left;" | < -100 dBm || Poor
! style="text-align: left;" | < -100 dBm || Poor
|-
|}
|-
|-
! style="text-align: left;" | -110 dBm || No signal  
! style="text-align: left;" | -110 dBm || No signal  
|-
|-
|}
|}
|}